A méhpolip a női reproduktív rendszer egyik gyakori elváltozása, melynek pontos kialakulási okai még mindig rejtélyt jelentenek. Több elmélet is létezik a méhpolip kialakulásával kapcsolatban. Lássuk ezeket és nézzük meg, hogyan kapcsolódnak a méhnyaki elváltozásokhoz.

A méhpolipok kialakulásának okai
Több elmélet is felvetődött az okokat illetően. Ezek között szerepel az ösztrogénstimuláció, amelyet a fokozott ösztrogénreceptor-koncentráció válthat ki. Ezen kívül különböző gyógyszerek, például a tamoxifén, módosíthatják az ösztrogén és progeszteron koncentrációját, így elősegíthetik a polipok kialakulását. A menopauzán átesett nőknél, akik hormonpótló kezelést kapnak, gyakrabban alakulnak ki endometrium polipok. Az elhízás szintén hajlamosító tényező lehet, mivel a túlsúlyos emberek több ösztrogént termelnek, és a zsírszövetek ösztrogéntároló, ösztrogénmegkötő képessége is ismeretes. Emellett a méh krónikus gyulladása is kiváltó oka lehet a méhpolip elváltozásnak.
Tünetek és következmények
Tünetek terén az endometrium polipok sok esetben nem okoznak panaszokat, de akár kóros méhvérzést, köztes vérzéseket is kiválthatnak. A vérzést a polipban kialakuló vérpangás és a szöveti elhalás is okozhatja. A méhpolip a meddőség egyik oka is lehet. Ezen túl a polipok egy kis része rosszindulatúvá válhat, és ennek kockázata több tényezőtől, például az életkortól, elhízástól, magas vérnyomástól vagy a tamoxifén használatától is függhet.
Diagnózis és kezelés
A méhpolipok diagnosztizálásához hüvelyi ultrahangvizsgálat, szonográfia vagy méhtükrözés (hysteroscopia) is alkalmazható. A kezelés módja a tünetek és a polipok méretétől függ. Lehetőség van műtéti eltávolításra, de néha a polipok spontán is gyógyulhatnak, felszívódhatnak. Ezt követően hormonterápia is javasolt lehet, hogy megelőzzük az újabb polipok kialakulását. Azonban jó tudni: a hormonterápia helyett a testi-lelki életmódváltás és a méhpolip kialakulásának valódi oka, ha megértjük, sokkal előrevivőbb és természetesebb megoldás a kiújulás megelőzése érdekében, amit akár gyógynövényes teával, például Hölgyi teával is támogathatunk.
Összefoglalva, a méhpolipok és a méhnyaki elváltozások mögött számos potenciális ok húzódik meg. Fontos, hogy ha bármilyen tünetet észlelünk, forduljunk nőgyógyászhoz vagy endokrinológushoz, hogy időben megkezdhessük a megfelelő kezelést, összekapcsolva a természetes gyógymódok alkalmazásával.
Ha pedig úgy érzi, további segítségre van szüksége a testi és lelki változásban, szívesen segítek Önnek egy díjmentes női tanácsadás keretein belül. További tanácsokat pedig talál Youtube csatornánkon, Facebook oldalunkon, valamint női életmód tanácsok oldalunkon is!
Személyre szabott teakeverék készítés
Vannak olyan esetek, ahol az egészségügyi állapot, a gyógyszerek szedése illetve a felvett Covid-védőoltások indokolttá és célszerűbbé tehetik személyre szabott teakeverék elkészítését, fogyasztását.
Figyelem!
A Hölgyi tea gyógynövényes teakeverék, a palástfű tea és az életmód tanácsok a szervezet testi-lelki öngyógyító- és harmonizáló folyamatait segíthetik elő, ám az orvosi vizsgálatokat, ellátást, a gyógyszeres vagy egyéb szakorvosi kezelést nem helyettesíthetik.