A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy összetett endokrin állapot, mely számos nőt érint világszerte, és komoly kihívásokat jelent az érintettek életében. A PCOS kezelése kulcsfontosságú a tünetek enyhítésében és az életminőség javításában. Ebben a cikkben a PCOS kezelésének lehetőségeire koncentrálunk, különös tekintettel arra, hogyan befolyásolja az anyagcserezavar a szindróma kialakulását és kezelési stratégiáit.

PCOS kezelése 5. – Miért alakulhat ki anyagcserezavar?

Az anyagcserezavar szerepe és megközelítései

A PCOS kezelése során a mai tudomány már előrehaladott ismeretekkel rendelkezik, de nézzük meg, hogy van-e még olyan megfigyeléseken alapuló új nézőpont, amivel elősegíthetjük szervezetünk öngyógyító folyamatainak beindítását, ami által kezünkbe vehetjük életünket a PCOS kezelése kapcsán.

Sok mindenről beszéltünk a korábbi írásokban, de akad még olyan tünet, ami a PCOS jelenlétekor mutatkozik meg és kellemetlenséget okoz, így kiemelten fontos a PCOS kezelésében.

Anyagcserezavarról akkor beszélünk, ha felborulnak a különböző anyagokhoz kapcsolódó testi folyamatok, amikor valamiből túl sok vagy épp túl kevés van a szervezetünkben. A PCOS kezelése során különös figyelmet kell fordítani az anyagcserezavar kezelésére.

Az anyagcserét a szervezetünkben alapvetően a pajzsmirigy szabályozza. Anyagcserezavar esetén – PCOS vonatkozásában – alapvetően a zsír és a cukor felszívódása kapcsán jöhet létre zavar, aminek megfelelő kezelése elengedhetetlen a PCOS kezelése során.

A zsír a túlsúly, illetve soványság kialakulásában vesz részt, amiről az előző írásban olvashattatok, míg a cukor az inzulinrezisztenciában játszik szerepet. Az inzulinrezisztencia kezelése kulcsfontosságú a PCOS kezelésében. Az inzulinrezisztencia egy blokkoló működés, amit a következő cikkben fogok bemutatni.

Ezek mellett még számos anyag hasznosításában fordulhat elő zavar a testünkben, mint pl. a tejfehérje, a glutén stb., most azonban csak azokat érintjük, amelyek a PCOS tünetegyüttesébe tartoznak és fontos szerepet játszanak.

Az anyagcserezavar kettős jellege és lelki hatása

Az anyagcsere zavarnak két vetülete lehet a PCOS kezelése során:

Amikor az anyagok, tápanyagok felszívódása ütközik problémába, blokkolásra, korlátozásra kerül valamilyen anyag felszívódása és hasznosítása, valamiből túl kevés van a testünkben, ami különösen fontos a PCOS kezelésében.

A másik az, amikor viszont túl sokat raktározunk a testünkben, pl. zsír formájában, valamilyen anyag túlsúlya van jelen a szervezetünkben, ami a PCOS kezelés során kiemelt figyelmet igényel.

Az első esetben előfordulhat, hogy valami miatt bűntudatom, lelkiismeret-furdalásom van – akár egy régi helyzet, történés kapcsán. Ha ez bármilyen mértékben jelen van akár tudatosan, akár tudat alatt, akkor nem engedjük meg magunknak az örömöket. Belső, tudatalatti kommunikációnk lehet, hogy: „Nem érdemlem meg.” „Nem vagyok elég jó.” „Nincs jogom, lehetőségem enni.” „Nincs jogom élni.” Ez utóbbi akár már magzatkorban programozásra kerülhet lelkünkbe, amikor például a szüleink egyikénél felmerül az abortusz kérdése, vagyis az elutasítás programja rögzül.

Amikor egy anyag felszívódását gátolja az agyunk, akkor érdemes megvizsgálni, hogy ellenállunk-e valaminek vagy valakinek? Ránk akarnak-e kényszeríteni valamit? Akár csak azon a szinten, hogy a szüleim azt akarják, hogy hegedüljek, de én utálom.

Tegyem fel magamnak a kérdést, hogy van-e olyan dolog, amivel kapcsolatban akár öntudatlanul korlátozom magam, vagy amivel kapcsolatban engem korlátoznak? Van-e olyan, amit nagyon szeretnék, de nem tud megvalósulni az életemben?

A második esetben olyan érzést, frusztrációt keressünk, amikor veszélyben érezzük a megélhetésünket, nem folyik be elég anyagi forrás, elég pénz, és ami befolyik, vagy amennyi tartalékot képeztünk, az nem lesz elég számunkra és/vagy a családunk számára. Ha erre nem találunk rövid időn belül megoldást, akkor a testünk jön, és segít azáltal, hogy még többet fog raktározni. Előfordulhat, hogy alig eszünk, és mégis hízunk… miért? Mert azt a kevés táplálékot még jobban fogja hasznosítani a szervezet, még többet raktároz belőle, hogy „elég legyen” a jövőre nézve a túlélésünk érdekében.

Mint amikor a madarak ősszel nagyon sokat esznek – és „meghíznak” –, mert tudják, hogy táplálékban szűkös téli hónapok következnek.

Egy másik, összetettebb vetülete lehet az a magatartás, amikor túl sokat vállalunk magunkra, amikor mások problémáit is mi akarjuk vagy nekünk kell megoldani, és ehhez több energiára van szükségünk. Mint amikor ütközetre készül egy hadsereg, hogy másokat megvédjen, és „betáraz” táplálékból, felszerelésből. A testem mindig abból az anyagból fog többet raktározni, amire szerinte az adott helyzet megoldásához szükség van.

PCOS és a túlevés

Az anyagcserezavar egy másik megjelenési formája a többletevés. Általában akkor van szükségünk „többre”, ha valami „hiányzik”. Ez a valami lehet bármi – egy kapcsolat, a figyelem mások részéről, az elismerés, a siker –, amit azzal tudok kompenzálni, ha eszek. Miért? Mert kisbabaként, amikor valami nem volt jó, amikor sírtam, jött anya, és megetetett, megszoptatott, vagy hozta a cumisüveget, és máris „kerek” lett a világ. Amikor később azt érzem, hogy valami nem jó, valami hiányzik, szomorú vagyok, egyedül hagynak, akkor az ehhez kapcsolódó érzést és állapotot már önállóan tudom kezelni, és eszek, nassolok, rágcsálok folyamatosan.

Ha ez utóbbi a helyzet, mindig tegyük fel a kérdést, hogy mi hiányzik nekünk valójában? Mi az, amire vágyna a lelkünk, de nincs jelen az életünkben?

Milyen kérdéseket tehetünk fel magunknak, ha anyagcserezavarral diagnosztizálnak?

–    Hiányzik-e valami az életemből? Ha igen, akkor pontosan mi?

–    Tudom-e egyáltalán, hogy mire vágyna a lelkem, vagy megszokásból élem az életem?

–    Ismerem-e az értékeimet?

–    Tudom-e, hogy ezen értékeim, képességeim, tudásom mennyit ér?

–    Megkérem-e, vagy megkapom-e tudásom reális ellenértékét a külvilágtól? Az anyag-csere, „a kiadás és a bevétel” egyensúlyban van-e az életem különböző területein?

–    Miből van túl sok az életemben? (stressz, anyáskodás, kényszer, megfelelés stb.)

–    Miből van túl kevés az életemben? (szeretet, siker, pénz stb.)

Amikor rendben van az értékrendem, amikor van időm a saját dolgaimat megvalósítani és eredményes vagyok, amikor felszabadultan élem napjaimat bármi is történik körülöttem, amikor tudom, hogy mi a hivatásom az életben, és ennek megvalósítása, az ennek érdekében végzett munka, energiabefektetés örömmel tölt el, akkor a helyemen vagyok, akkor jelen vagyok az életemben, oda tudok figyelni magamra és pontosan tudom, hogy mire van szükségem, mi jó nekem, és azt meg is adom magamnak; ami pedig nem jó, nem kell, nem szolgál engem, azt eltávolítom.

Ilyen egyensúlyi állapotban nincs szükségem sem kompenzációra, sem gátlásokra, mert egyensúlyban vagyok, tudom kezelni azt, hogy mit adok ki magamból, és mit veszek be.

Felszabadító felismeréseket kívánok a PCOS kezelése során!

Köszönet a cikk megírásáért Hegedűs Beatrixnak.

Beatrix Hegedűs, aki a Tudatos Test konzulens, egyedi tanácsadást nyújt a hölgyek számára. Amennyiben kapcsolatba szeretne vele lépni, küldjön üzenetet a email címre, és ne felejtse el követni a Tudatos Test és Lélek oldalát a Facebookon, hogy naprakész információkhoz és inspirációhoz jusson.

Személyre szabott teakeverék készítés

Vannak olyan esetek, ahol az egészségügyi állapot, a gyógyszerek szedése illetve a felvett Covid-védőoltások indokolttá és célszerűbbé tehetik személyre szabott teakeverék elkészítését, fogyasztását.

Figyelem!
A Hölgyi tea gyógynövényes teakeverék, a palástfű tea és az életmód tanácsok a szervezet testi-lelki öngyógyító- és harmonizáló folyamatait segíthetik elő, ám az orvosi vizsgálatokat, ellátást, a gyógyszeres vagy egyéb szakorvosi kezelést nem helyettesíthetik.

Hasonló bejegyzések